Možná si říkáte, co má plnění snů společného s pojišťovnou. Říká se, že člověk by se měl umět smířit s tím, co ovlivnit nemůže a snažit se řídit to, co ovlivnit může. Ne každý si může dovolit zaplatit z jedné měsíční výplaty hezkou rodinnou dovolenou, novou moderní kuchyni nebo třeba vysněnou repro soustavu. Většina rodin i jednotlivců si na takové věci musí nejdříve našetřit. Způsobů, kam odkládat našetřené finanční prostředky, je celá řada.

Níže najdete velmi stručný seznam nejoblíbenějších možností zhodnocování osobních i rodinných úspor a porovnání jejich výhod a nevýhod. Investiční životní pojištění se z mnoha důvodů řadí mezi oblíbené formy zhodnocování peněz. Pokud nepatříte mezi zkušené investory, můžete si s námi domluvit bezplatnou konzultaci o tom, jaké možnosti Vám může nabídnout naše pojišťovna. Ale vezmeme to pěkně postupně.

BĚŽNÉ A SPOŘICÍ ÚČTY
Z posledních statistik vyplývá, že Čechům leží na běžných účtech v bankách historicky nejvíc peněz, přitom i úrokové sazby na spořicích účtech, které lze vzhledem k vysoké likviditě v některých případech považovat za vhodný produkt k ukládání finančních prostředků pro nenadálé výdaje či ke spotřebě ve velmi blízké budoucnosti, jsou nyní hodně nízko. Nepokryjí ani inflaci. Pro tyto a další důvody každý rozumný finanční konzultant poradí svým klientům, aby si nechali na účtech pouze sumu odpovídající zhruba třem až pěti měsíčním platům a zbylou rezervu vhodně rozložili do svého finančního portfolia. Více či méně výhodných možností je celá řada. Záleží především na tom, kdy budete peníze potřebovat, tedy jaký je váš investiční horizont, jaké sumy si můžete dovolit investovat a jak hodně jste ochotni postupovat riziko ztrát, tedy jaký je váš rizikový profil.

DOPLŇKOVÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ
Hodláte-li své sny realizovat až v důchodu, i tohle může být jedna z variant. V doplňkovém penzijním spoření vám stát ročně přihodí až 2.760 Kč a benefitem také je, že část uspořené částky si můžete odečíst ze základu daně z příjmu fyzických osob. Abyste od státu inkasovali maximum, vyplatí se vám do třetího pilíře posílat 36 tisíc korun ročně.

STAVEBNÍ SPOŘENÍ
Ve stavebním spoření vám stát přidá 10% z roční uspořené částky, u stavebního spoření však nejvíce dva tisíce korun ročně.

DLUHOPISY A DLUHOPISOVÉ FONDY
Spolehlivé dluhopisové fondy by se měly ve vašem portfoliu objevit, pokud chcete svoje peníze hlavně ochránit v dlouhodobém horizontu. Investice do dobrých konzervativních dluhopisových fondů zajištěných proti pohybu kurzu pokládá většina finančních poradců za rozumnou investici. Nepočítejte ovšem, že na takové investici zbohatnete.

Chcete-li  větší výnos, je třeba zajímat se o alternativnější možnosti.

REALITNÍ TRH, VÍNO, UMĚNÍ ČI TŘEBA AUTA
Najdou se tací, kteří se vyznají například v místním či zahraničním realitním trhu. Znalci, kteří nakupují kvalitní vína k archivaci, stará auta k následnému opravení a prodání, či sběratelé obrazů a jiných uměleckých předmětů s investičním potenciálem. To jsou ale všechno komodity, jimž musí investor velmi dobře rozumět, což vyžaduje hodně investovaného času. Podle statistik porovnávajících desetiletý výnos z těchto netradičních investic s přehledem nejlépe vychází automobilové veterány, daleko za nimi se umisťuje víno, za kterým v těsném závěsu následují mince, posléze šperky, známky a konečně umění, které naopak vychází nejlépe vzhledem k výnosu ročnímu.
Současná situace na realitním trhu koupím nemovitostí moc nepřeje. Ač nikdo nevlastní dalekohled či věšteckou kouli na předpovídání finanční či hospodářské krize, jedno je jasné. V době paniky na trzích lze výhodně nakoupit většinou nejen akcie, ale i dluhopisy či reality a covidové období přálo především investicím do akciových titulů a indexů.

DRAHÉ KOVY
Mezi největší trendy tak vedle poněkud kontroverzního bitcoinu patří drahé kovy, protože je relativně nekomplikované si je pořídit. Jejich vhodnost pro zhodnocování úspor je však velmi diskutabilní. Ať se podíváte na jakýkoliv graf srovnávající výnos ze zlata s akciovými fondy, budete překvapeni, jak málo je tento populární kov profitabilní. V následujícím grafu zhodnocení 1$ investovaného do různých tříd aktiv v rozsahu let 1975-2015 se o tom můžete rychle přesvědčit. V portfoliu je tedy správné vnímat zlato spíš jako uchovatele hodnoty.AKCIOVÉ A PODÍLOVÉ FONDY
Jak z grafu vyplývá, součástí portfolia dynamičtějšího investora by měly být akcie resp. akciové a podílové fondy. Mnozí odborníci si dokonce střednědobé a dlouhodobé portfolio bez akcií vůbec neumí představit. Důležité podle nich ovšem je investovat pravidelně kvůli průměrování nákupní ceny. Méně rizikovější potom jsou podílové fondy, než držet konkrétní akcie. Našimi klienty nejoblíbenější akciový index měl v posledních 10 letech výnos 177%. Chcete-li se dozvědět víc, kontaktujte nás.


INVESTIČNÍ MOŽNOSTI PORTFOLIA POJIŠŤOVNY
Pro každého, kdo se v této problematice nevyzná a zároveň chce zhodnocovat svoje volné finanční prostředky, aby mu neležely ladem na účtu a nepodléhaly tak vysoké inflaci, může být investování pomocí produktů pojištovny příjemným a snadným řešením.

Co Vás čeká?
Je to jednoduché. Náš konzultant s Vámi vyplní krátký investiční dotazník, pomocí něhož Vám na základě Vašich preferencí, záměrů a postojů pomůže nastínit, jaký typ investora jste. V našem portfoliu najdete širokou škálu investičních strategií, které se liší výnosovým potenciálem a mírou rizika. Umíme ušít na míru nabídku investičního životního pojištění jak pro konzervativnější, tak pro dynamičtější typy. Na našich stránkách poté můžete aktuální ceny a roční výkonnosti sledovat online z domova a své investiční strategie můžete v průběhu času měnit.


NEJČASTĚJŠÍ CHYBY
Nejběžnější chybou, které se nezkušení investoři dopouštějí, je panika. Při investování je nutné zachovávat chladnou hlavu a uvědomit si, že v dobách propadů lze promyšleným investováním dobře vydělat. Zároveň je žádoucí udržovat kontakt s finančním poradcem. Dost možná má pro vás zajímavý tip, na kterém můžete příjemně vydělat.

TIP: při této příležitosti bychom rádi upozornili také na existenci neférových obchodníků, kteří - často pouze krátkodobě - působí v oboru, příliš mu nerozumí a klientům pojišťoven doporučují zrušení investičních smluv, čímž je mnohdy velmi poškozují. Rozpoznat neférové jednání vám může pomoct, když se budete zajímat o to, jaké mají tito obchodníci motivy, především kdo je platí a za co.
Pokud Vás zajímají naše možnosti, kontaktujte nás.


 
TIP - Zákon 586/1992 Sb.

Vklad až 24.000 Kč ročně do investičního životního pojištění je maximální částka, kterou můžete jako fyzická osoba uplatnit jako daňové uznatelný náklad. V praxi je nejlepší, když investujete 2.000 Kč měsíčně, protože stát vám při takové investici do důchodu každoročně vrátí 3.600 Kč. Zhodnocení je tedy 15% + xy% zisk.

Jste-li zaměstnán ve firmě, která je v zisku, zkuste se zeptat svého zaměstnavatele, jestli by vám nechtěl přispívat také. Pro vašeho zaměstnavatele jde o daňově uznatelný náklad a vy si tak velmi přilepšíte do důchodu. Přispívat vám může až 50.000 Kč ročně. Nemáte-li odvahu, zavolejte nám, můžeme vám zkusit pomoct a váš zaměstnavatel se nemusí nikdy dozvědět, že podnět přišel od vás. Jak se hezky česky říká: líná huba, holé neštěstí.

Mimochodem zajímali jste se už o to, kolik korun bude činit váš starobní důchod? Žádná hitparáda to totiž nejspíš nebude, takže jestli odkládáte nějaké sny na důchod, měli byste včas začít myslet i na finanční stránku věci.

A ještě jedna důležitá informace - finance, které tímto způsobem daňově uplatňujete, byste neměli vybírat před vaším vstupem do důchodu. Podle nejnovější legislativní úpravy byste je totiž v případě předčasného výběru museli dodanit, a to až 10 let zpětně.
 

 

Kontaktní formulář

Jsou velké rozdíly mezi pojišťovnami,
jejich produkty i poradci.
Zjistěte včas, co platíte.